Zaraz zaczynają się wybory na prezydenta w USA

15.09.2020, 12:57 0 komentarzy
Zaraz zaczynają się wybory na prezydenta w USA

W bieżącym roku Stany będą wybierać następną głowę kraju. Na ten moment obowiązek ten obejmuje Donald Trump i zdecydowanie stara się on o następną kadencję. Mimo to konkurencja nie próżnuje i pięćdziesiąt dni przed wyborami jest szansa zapoznać się z opinią publiczną. Jak dokładnie wyglądają? Szanse którego kandydata są najlepiej rokujące? W opozycji z ostatnimi wyborami, główny oponent Trumpa posiada znacznie większą przewagę.

Kandydat partii Demokratów, Joe Biden, ma ponad siedem procent wyższości nad aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednakże wyborczy komitet Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, aby bieżące badania prezentowały nadchodzący wynik wyborów. Podczas ostatniego głosowania sytuacja wydawała się naprawdę podobnie - była sekretarz stanu w zeszłym głosowaniu także przodowała, jednakże ta wyższość nie okazała się bardzo doskonała. Było to zaledwie 2,3 procenta. Niezależnie od tego, że Hillary Clinton posiadała wyższość oraz uzyskała większą liczbę głosów, wziąwszy pod uwagę całe USA, przegrała starcie z aktualnym prezydentem.

Co interesujące, w USA nie stanowi o wyniku ilość poszczególnych głosów. Wiążący jest głos elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich ilość i jest uzależniona ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Aktualnie walczy ze sobą w znacznej mierze pięć stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda.

W każdym z wymienionych stanów sondaże różnią się między sobą. W niektórych miejscach wygrywa kandydat Republikanów, innym razem Biden. Sytuacja więc nie musi być łatwa do przewidzenia. Wiele jak najbardziej zależeć będzie od ogólnych postaw w wybranym stanie - zdarza się, iż mieszkańcy przedstawiają podejście przede wszystkim republikańskie, a czasem są to ogólnie demokratyczne podejście. Aczkolwiek nawet w stanach typowo republikańskich w ostatnich latach zaszły duże zmiany. Sporo za sprawą nowych mieszkańców, którzy mają stosunkowo liberalne poglądy, a decydują się przeprowadzić przez domy w niskich cenach. Tego typu głosy mogą mieć spory wpływ na powołanie kolejnego reprezentanta kraju.

A jakim sposobem się odbędą wybory w czasie pandemii? Z powodu epidemii wybory potrwają trochę dłużej, gdyż zaczną się już za chwilę. Spora ilość obywateli zdecydowała się oddawać swój głos korespondencyjnie.

Wystarczy zatem poczekać na dalszy rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę ostatnie wybory, nic nie może być jasne i kierowanie się opiniami publicznymi okazać się może nietrafione.

Tagi:

Zostaw komentarz