Start szkoły a pandemia Covid-19

01.09.2020, 09:15 0 komentarzy
Start szkoły a pandemia Covid-19

Na początku września uczniowie mają iść do szkół oraz przedszkoli, jednak ciągle sceptycyzm wywołuje pandemia Covid-19, z którą walczy się od samego początku roku. Bez wątpienia to, iż w marcu dzieci przeszły na nauczanie przez internet, było jednym z powodów, przez które mogliśmy powstrzymać w naszym kraju gwałtowny rozwój choroby. Aczkolwiek czy pandemia na obecną chwilę okazuje się już tak stabilna, by żłobki, przedszkola oraz szkoły a następnie pozwolić uczniom uczęszczać na lekcje?

Wszyscy patrzą na pandemię w odmienny sposób

Nie możemy podać jednego rozwiązania, co może być korzystniejsze - puszczenie uczniów do szkół, czy przymus kontynuowania zajęć przez Internet. Dla przykładu epidemiolodzy oraz osoby mające wątpliwości obstają, że to akurat dzieci najszybciej roznoszą wszelakie wirusy oraz bakterie, a oświatowe placówki bywają świetnym siedliskiem chorób. Świetnie znamy ten scenariusz - na zajęcia przyjdzie jedno dziecko z chorobą a za chwilę w chorobę wpada dużo więcej maluchów.

Z drugiej strony wprowadzono sporo czynności, do których będą musiały się przyzwyczaić placówki szkolne, aby móc przyjąć swoich podopiecznych jeszcze raz. Jednak czy aby na pewno najmłodsi uczniowie będą zachowywać dystans? Czy to doskonały scenariusz, aby większa ilość dzieci się znalazła w jednej sali? Lekarze twierdzą, iż niestety nie.

Przez naukę z domu marudzą niejedni rodzice czy też uczniowie. Najbardziej Covid-19 dotknął uczniów liceum, którzy są zdania, iż przez te miesiące nauczania internetowego okażą się niezbyt dobrze nauczeni do maturalnego egzaminu (patrząc na to z drugiej strony w tym roku maturalny egzamin nie wyszedł jakoś tragicznie). Istotne się okazuje jednakże to, że nie każdy nastolatek będzie mieć Internet i komputer. Wśród rodzin, w których urodziło się dużo dzieci zdarza się tak, że w domu do dyspozycji jest wyłącznie jeden komputer. Rodzice mają więc problem przy organizowaniu swoim pociechom nauki w tej samej chwili.

Istotne są również kwestie społeczne. Szkoła bywa znaczącym elementem w rozwoju psychologicznym uczniów. Dzięki budynkom oświatowym poznajemy życie z ludźmi dookoła oraz możemy zawierać przyjaźnie. Jednakże w obecnej chwili problemy społecznego życia są najmniej kluczowe, ponieważ najbardziej liczy się bezpieczeństwo uczniów, ich rodziców i pedagogów.

Najwięcej uzależnione jest od dzieci oraz opiekunów

Rozwój koronawirusa zależeć będzie przede wszystkim od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały przepisów ustalonych przez sanepid oraz od tego czy pedagodzy będą umieli to przestrzeganie obostrzeń pilnować. Niektórzy upierają się, iż zaproszenie dzieci do placówek oświatowych zrodzi gwałtowny postęp koronawirusa, więc w rezultacie oświatowe placówki zostaną zamknięte lada chwila. Trzeba śledzić nieustannie sytuację, bowiem z początku tego miesiąca jeszcze sporo się może zmienić.

Tagi:

Zostaw komentarz