Technology

Starcie z zanieczyszczeniem

23.11.2020, 12:22 0 komentarzy
Starcie z zanieczyszczeniem

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy kilka dni temu.Z tego właśnie faktu wskazane jest aby nabrać trochę refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu oczywiście o smogu, który może być dla całej cywilizacji naprawdę niezwykle groźny. Toksyny, którymi oddychamy zasadniczo każdego jednego dnia, mają bez żadnych wątpliwości do czynienia z nieustannym rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. Naprawdę warto notorycznie nauczać czym jest zatrucie środowiska bądź jakimi metodami można z takim problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został właśnie ten temat. W głównej mierze warto zdawać sobie sprawę z tego, że aktualnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił także problem ze smogiem. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował także, że mniej więcej połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów zanieczyszczających środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Prezes spółki, Piotr Woźny rozgłosił, że uskuteczniana przez wymienioną spółkę energia za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, iż problem ze smogiem i z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Pandemia koronawirusa pojawiła się w terenach o silnie wysokiej degradacji środowiska, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W kwestii smogu bez żadnych wątpliwości należy także mieć świadomość tego, co zasadniczo jest najważniejszą tego przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu wielu niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich specyfikacji jest nieopisanie istotna, głównie z powodu naszego zdrowia oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz