Technology

Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

20.11.2020, 08:54 0 komentarzy
Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Od przeszło 25 lat, 16 listopada formalnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uzgodniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Stosunkowo bardzo dużo osób co dnia ma styczność z brakiem tolerancji i to właśnie ten dzień ma to uświadamiać. Jest to tak zwane zasygnalizowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, by znaleźli rozwiązanie tego występującego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, aby zmniejszyć brak akceptacji poprzez nauczanie, ale również prowadzenie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie tolerancji oraz zachęcanie do braku gnębienia osób szykanowanych z wielu powodów.

Cała ta inicjatywa była spowodowana poprzez coraz częściej tworzące się zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te grupy mają styczność z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Objawy nietolerancji bywają niezwykle groźne dla osób krzywdzonych, dlatego też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają alarmować o różnych sytuacjach, w których dochodzi do przemocy, a także pomóc w odnalezieniu głównych przesłanek ukazania się nietolerancji. Tego rodzaju działania mogą być potrzebne do tego, żeby zrozumieć, czym faktycznie jest akceptowanie cudzych praw i cudzej własności, ale też oznajmić, co to jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych. Ma też kształcić, uczyć doceniania różnych kultur, rozumienia innych ludzi, a także celem tego rodzaju czynności jest umiejętności słuchania.

Jak świętowano w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali zgodny manifest, w którym wykazują niewiarygodne wsparcie dla osób, które doznały werbalnej i fizycznej agresji wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Pod wspólnym manifestem wstawił się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, pan Trzaskowski ogłosił, że wspólnota tego dnia będzie nagłaśniana przez wywieszanie kolorowych flag, jak i oświetlania wielu budynków. W barwach tęczy został oświetlony przede wszystkim Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Zostaw komentarz